asdad

Burzovní spekulace

Burzovní spekulace má dvě formy:

  1. spekulace na vzestup kurzu - HAUSSISTA, kupuje cenné papíry za předpokladu, že kurzy cenných papírů stoupnou k termínu dodávky, takže je bude moci prodat za vyšší kurz. Býci - bulls
  2. spekulace na pokles kurzu - BAISSISTA, počítá s poklesem kursu, a proto cenné papíry prodá, aby je k určitému termínu koupil za nižší kurz. Medvědi - bears.

Bez spekulace není tržní ekonomika myslitelná. Veškerá hospodářská činnost je založena na dosažení zisku. Spekulace přispívá ke stabilitě a vyrovnání cen.

Burza je školou pro každého obchodníka. Pro účast v burzovních obchodech platilo a platí zlaté pravidlo: "Kdo má peněz málo, nebo těžce vydělané, ať na burzu nechodí, rovněž ne ten , kdo má slabé nervy a kdo při sebemenším poklesu nemůže spát. Burzián si musí zvyknout nejen lehce vydělávat, ale i lehce ztrácet".

V současné době existuje ve světě asi 150 burz cenných papírů, z nichž pouze 15 má významnější charakter. Nejdůležitější jsou New York Stock Exchange (NYSE), The International Stock Exchange London, Tokyo Stock Exchange.

Další významné burzy - Frankfurt, Paříž, Amsterdam, Curych, Sydney, Singapur, Hon-Kong.